Etykiety

3FALA (4) AKTORZY (13) analog (3) ARCHITEKTURA (16) AUTA (1) AUTO (2) cieszyn (6) CZECHY (27) ELA (1) FILMOWO (34) FOTOGRAFIE (59) GRAFFITI (5) hacele (2) HISTORIA (17) KINO NA GRANICY (11) KONKURS (3) KORA (2) KSIĄŻKI (79) LISTY (2) lomo (30) lomografia (8) ŁODYGOWICE (6) MOTOR (2) MUZYKA (9) MUZYKA pewel mała (1) nurkowanie (2) OSOBISTE (29) pióra (2) PKP (2) POCZATEK (1) POCZTÓWKI (9) PODRÓŻE (21) PRAHA (29) PRASA (1) prl (13) STAWKOLOGIA (9) sverak (2) TEATR (3) winyle (4) ZNALEZISKA TARGOWE (28) żywiec (8)
Instagram

No, to do Pragi!

Zajob mam przed wyjazdem straszny ale jest motywacja!
Czy ja nie umiem zaplanować pracy, czy akurat wszyscy czegoś chcą ode mnie? Odkąd pamiętam, zawsze przed jakimś wyjściem, czy wyjazdem, pracuje do ostatniej chwili a potem srrru... pod prysznic, gacie i biegiem do celu. Całe życie w pośpiechu, (nie licząc czasu w innej pracy).

STARY PRZEWODNIK

Na aukcji nikt nie chciał kupić starego przewodnika po Pradze, pozbawionego okładek. Szesnaście złotych to niewiele za taki ciekawy, chyba międzywojenny, przewodnik.
Pisany, a właściwie tłumaczony na język trochę archaiczny w porównaniu do współczesnego.
Zawiera bardzo szczegółowe informacje o miejscach które należy
zobaczyć.Podaje aktualne wtedy, ceny biletów wstępu, godziny otwarcia, dokładne adresy z numerami domów. Rozkłady jazdy, tzw. kolejki elektrycznej, ze spisem peronów i ulicznych tras przejazdów, dworców, kierunków, przesiadek. Osobnym rozdziałem jest szczegółowy cennik "Taksa dorożek i  fiakrów praskich". Za kazdy kwadrans, za każdy kilogram pakunku, za wyższe pięta, za kursy "na dworce" i "na przedmieścia". Dodatki stałe za za jazdę " do górnych częsci Miasta Mniejszego i Holeszowic", za oczekiwanie i drogę powrotną.
"Taksa dla automobilów w obwodzie policyjnym miasta Pragi..." za każde 400m lub każde 8 min.
Jest też spis pierwszorzędnych hoteli, restauracji, kawiarni.
"Przewodnicy"
"Ich stanowiskiem jest Brama Prochowa i Zamek Królewski. Noszą czarne czapki z białym C. Za osobę i godzinę płaci sie im 1K. towarzystwo-1,20K , za pół dnia w lecie 3K, w zimie 3,4K.
Wszelkichinnych informacyi można uzyskać w kancelaryi Krajowego związku popierania turystyki zagranicznej w Czechach, Przykop l.14."
Teatry i sale koncertowe rozpisane co do pięterka i krzesełka, rzędu, loży, balkonika, a abonament biletowy na raty rozłożon może być.
Rózne wskazówki to stołowanie, łażnie, ustępy te nadziemne i podziemne, zamknięte i otwarte za klasę drugą i pierwsza a i za przechowanie pakunków 8h od sztuki.
NAPIWKI
"...powiększają koszta zmieszkiwania w hotelach. Pokojówce ... po 40h za dzień, kelnerowi, odżwiernemu 20-40h, służącemu (czyszczenie butów, noszenie walizek) 40-60h, w restauracyach  4-10h przy większych rachunkach 10%, dorożkarzom za całodzienną jazdę i dużo bagażu 1-2K a poza miastem również strawę. Za otworzenie domu po północy 20h... strózom za doprowadzenie 40-80h. Mam nadzieję że mnie nie trzeba będzie doprowadzać...


Piąta rano pobudka i wio do Cieszyna na PKP... tzn. na vlak do Pragi.

Po analizie Anny M. i Mariusza S. ustaliliśmy datę wydania przewodnika na ok. 1915 rok.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz