Etykiety

3FALA (4) AKTORZY (13) analog (5) ARCHITEKTURA (16) AUTA (1) AUTO (2) cieszyn (6) CZECHY (27) ELA (2) FILMOWO (34) FOTOGRAFIE (61) GRAFFITI (5) hacele (2) HISTORIA (17) KINO NA GRANICY (11) KONKURS (3) KORA (2) KSIĄŻKI (80) LISTY (2) lomo (31) lomografia (10) ŁODYGOWICE (7) magdalenki (1) MOTOR (2) MUZYKA (9) MUZYKA pewel mała (1) nurkowanie (2) OSOBISTE (30) pióra (2) PKP (2) POCZATEK (1) POCZTÓWKI (9) PODRÓŻE (21) PRAHA (29) PRASA (1) prl (13) STAWKOLOGIA (9) sverak (2) TEATR (3) winyle (4) ZNALEZISKA TARGOWE (30) żywiec (8)
Instagram

Jaka Praga, takie zdjęcia!

Jest pewien Ryszard mój wymiennik pocztówkowy. On pamięta o mnie i dzięki mu za to.  Linki znajduje ciekawe i dzieli się ze mną. Ostatnia jego informacja okazała się bardzo wartościowa. Niech sobie zatem nie myśli że jego linki puszczam w niepamięć. Może czasem zapomnę odpisać, za to odwdzięczam się listonoszem. Czasem. Ciekawe czy dotarł ostatnio?

Tablica.pl
Cena nieduża. Taniej niż słowo, "trzy złote za słowo" a za zdjęcie jedynie 95 groszy. Stare zdjęcia Pragi ktoś sprzedawał. Jak stare? Czy to w ogóle zdjęcia czy druki? (7x9cm) Z tyłu opisane niebieskim tekstem po czesku i niemiecku a właściwie najpierw po niemiecku. Znowu zagadka dla naszych bliskich w Pradze (AM i MS) z jakiego one mogą być okresu? Czy jest wśród nich jakieś unikalne, dzięki któremu widać zmiany jakie zaszły w mieście od wojennych lat?
Powoli mój stary album ze starymi zdjęciami się zapełnia. Nie spodziewałem się że kiedyś będę miał kolekcję starych zdjęć Pragi.
Jakże wielu rzeczy się nie spodziewałem... Jak wiele mnie jeszcze zaskoczy...
Hrad

Narodni Museum

Narodni Divadlo

Malostranske mostecke veze

Barrandov
Hradcany


Hradcany

Vaclavske Namesti

Kostel sv. Mikulase

Kostel sv. Mikulase

Starometske namesti

Chram sv.Vita

Chram sv.Vita

Starometske mlyny
Zlata ulicka
Cerninsky palac
Prażske Jezulatko
Loreta
Manes
Husuv pomnik
Letohradek kral. Anny
Starometska mostecka vez
Hradcany a Karluv most
Hradcany
Spanelsky sal
Starometsky orloj
Hradcany
Starometska mostecka vez
Hradcany
Vysehrad
Tynsky chram
Tynsky chram
Prikopy
Vaclavske namesti
Chram sv. Vita
Chram sv. Vita

Nemecke divadlo

1 komentarz:

  1. Jeśli zakładamy, że wszystkie zdjęcia są z tego samego czasu, a nie że niektóre są wcześniejsze, to będą to późne lata 30 lub lata 40 (do maja 45 najpóźniej). Jeśli napis niemiecki jest drukowany to zdjęcia są na bank z okresu Protektoratu. Jeśli podpisane ręcznie to tak jak mówię - najpóźniej maj 45 - ratusz staromiejski ma jeszcze neogotyckie skrzydło. Najwcześniej - zależy od zdjęcia, ale wg mnie druga połowa lat 30tych, bo pałac Cerninskych wygląda już tak jak obecnie, a to był rok 34.
    O unikalności bym nie mówiła, ale widać na nich różne zmiany. Po pierwsze właśnie Staromestska radnice czyli ratusz, który jest w całości. Teraz na miejscu neogotyckiego skrzydła masz minipark. Nie zobaczysz już tramwaji ani na Staromaku, ani na Vaclavaku ani na Prikopech. Nie pamiętam do kiedy jeździł po Staromaku, ale na Vaclavaku przestały przy budowie magistrali i metra. Terasy Barrandov są w stanie opłakanym - http://praha.idnes.cz/barrandovske-terasy-chatraji-lucernu-opravi-fnp-/praha-zpravy.aspx?c=A121218_1868025_praha-zpravy_sfo
    No i nie ma niemieckiego teatru, tam jest teraz Opera Narodowa. I nie wiem co to za budyneczek za nim, chyba mam coś w notatkach, w każdym razie teraz jest nam nowy budynek Muzeum Narodowego, wcześniej siedziba Zgromadzenia Federalnego, wielki moloh z lat 60tych.

    OdpowiedzUsuń