Etykiety

3FALA (4) AKTORZY (13) analog (5) ARCHITEKTURA (16) AUTA (1) AUTO (2) cieszyn (6) CZECHY (27) ELA (2) FILMOWO (34) FOTOGRAFIE (61) GRAFFITI (5) hacele (2) HISTORIA (17) KINO NA GRANICY (11) KONKURS (3) KORA (2) KSIĄŻKI (80) LISTY (2) lomo (31) lomografia (10) ŁODYGOWICE (7) magdalenki (1) MOTOR (2) MUZYKA (9) MUZYKA pewel mała (1) nurkowanie (2) OSOBISTE (30) pióra (2) PKP (2) POCZATEK (1) POCZTÓWKI (9) PODRÓŻE (21) PRAHA (29) PRASA (1) prl (13) STAWKOLOGIA (9) sverak (2) TEATR (3) winyle (4) ZNALEZISKA TARGOWE (30) żywiec (8)
Instagram

Archiwalne materiały prasowe. Jeszcze?

Czeskie stresy historyczne i zupełnie współczesne. Str 1.
Str 2. Autor: Leszek Mazan. Przekrój 24.09.1995

Co i rusz natrafiam na jakieś stare gazety. Myślałem że źródła się już wyczerpały, a okazuje się ze Daniel załatwił mi wejście do składu makulatury, a gdzie mnie nie chcieli wpuścić ze względów bezpieczeństwa. W czerwcu pojadę któregoś poranka. Tymczasem, strych mamy bezdenną studnią prasy czasów prl'u.


... poza tym znalazłem dziś/wczoraj książkę którą kupiłem jak czekałem na spotkani z Adamem Michnikiem kiedy promował swoją książkę w Matrasie w Katowicach na Stawowej. Nie zapomnę widoku zakapturzonych przeciwników z transparentami, prawdziwych patriotów i jakiejś małolaty która czepiała się go z powodu ojca, stalinowskiego prokuratora.

...no i kupiłem wtedy tego Umberto Eco z którego czytaniem  łatwo nie jest, ale tu, "Po drugiej stronie muru" w Jego 1968 roku  jest inaczej. Te dwa felietony ( z Pragi i Warszawy), można połknąć w jedno popołudnie przy dwóch kawach. Ilustrowane dobrymi zdjęciami i ukazujące jak Czesi traktują Rosjan.

  "...  to przyjaciele którzy mają antypatyczny rząd, ale sami są dobrzy, jeśli się przyjrzeć każdemu z osobna. Przyjaciele którzy nagle robią ci kawał. I stawia im się tylko jedno pytanie: "Dlaczego?" i wypisuje się je na murach w czterech językach: "Dlaczego tu przyszliście?" (...) "Wracajcie do domu, przecież byliśmy przyjaciółmi." Ale Rosjanie nie umieją odpowiedzieć, ponieważ wielu z nich nie wiedziało że jadą do Pragi, a potem usłyszeli, że właśnie nastąpiła inwazja Republiki Federalnej Niemiec, i teraz nie mają pojęcia komu wierzyć." 

Eco dostrzega u Czechów taki szwejkowski spokój i dystans do tego co dzieje się na ulicach. Oni biorą w tych wydarzeniach aktywny udział ale to nie walka. Masowo wychodzą na przeciw czołgom ale nie jak my z szabelkami na tygrysy ale z pretensjami wykrzyczanymi wprost w twarz żołnierzy okupantów z czterech państw. Oblepiają sobą czołgi, oblepiają kartkami z wyrazami buntu i żądaniem opuszczenia Czechosłowacji. Czołgi wyglądają jak zasrane ptasim gównem masowym samochody...


Duże zdjęcie do poczytania kartek na Husie.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza