Etykiety

3FALA (4) AKTORZY (13) analog (3) ARCHITEKTURA (16) AUTA (1) AUTO (2) cieszyn (6) CZECHY (27) ELA (1) FILMOWO (34) FOTOGRAFIE (59) GRAFFITI (5) hacele (2) HISTORIA (17) KINO NA GRANICY (11) KONKURS (3) KORA (2) KSIĄŻKI (79) LISTY (2) lomo (30) lomografia (8) ŁODYGOWICE (6) MOTOR (2) MUZYKA (9) MUZYKA pewel mała (1) nurkowanie (2) OSOBISTE (29) pióra (2) PKP (2) POCZATEK (1) POCZTÓWKI (9) PODRÓŻE (21) PRAHA (29) PRASA (1) prl (13) STAWKOLOGIA (9) sverak (2) TEATR (3) winyle (4) ZNALEZISKA TARGOWE (28) żywiec (8)
Instagram

Industrialna Ostrava

W Lidovych Novinach z 16.06.2012 w dodatku Orientace jest artykuł o przemysłowej architekturze Ostravy. Wspominam o tym bo dawno oglądałem film pt."Słoneczne miasto". Ostrava se probouzi tak ja postacie w filmie. Bezlitosny kapitalizm połączony z rachunkiem ekonomicznym stawia bohaterów w bardzo trudnej sytuacji życiowej. Utrata pracy, rodzinne kłopoty, zmuszają ich do podjęcia ważnych życiowych decyzji. Wzięcie spraw w swoje ręce nie oznacza jeszcze sukcesu. Ludzie pracujący na etatach nauczeni są w pewnym sensie bycia prowadzonymi za rękę. Kiedy potrzebna jest samodzielność okazuje się że trudno o samodzielne i co najważniejsze właściwe decyzje. Postacie jednak próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości  za wszelką cenę, a błędne decyzje i nieudane interesy powodują pogłębianie frustracji i pogorszenie wzajemnych stosunków.
Reżyser daje jednak nadzieję postaciom a przez to i widzom. Pozytywna scena sadzenia bratków, swoistego pojednania  zamyka pętlę zdarzeń dając wszystkim nadzieję na lepsze jutro.
Film kręcony w mieście i na jego przedmieściach pozwala dokładnie przyjrzeć jego przemysłowej architekturze. To jest to co lubię najbardziej. Widzieć miasto takim jak widzą go jego mieszkańcy chodzący każdego poranka po bułki.
Przemysłowa Ostrava jest trochę jak moje włókiennicze Bielsko w którym przemysł też w bardzo dużej mierze wymarł. Pozostałości budowli, hal, warsztatów w większości wykorzystane zostały na działalność komercyjną lub sprzedane ustąpiły miejsca apartamentowcom. Na szczęście miasto żyje, nie wymarło jak Ostrava.
Lubię beton i stal, architekturę przemysłową.Udostępniona do zwiedzania Ostravska huta  Witkowice, wielki piec.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz